FAQ – Daňové priznanie v Slovenskej republike
Na vypracovanie daňového priznania stačí vyplniť náš online formulár, kde krok za krokom odpovedáte na otázky a vypĺňate údaje o príjme. Samozrejme máte možnosť nahrať údaje o príjme.
V takomto prípade máte možnosť nás kontaktovať telefonicky na +421 902 067 075 kde Vám bude vysvetlený presný postup a zadanie všetkých potrebných dokumentov. Výhodou je aj bezplatná konzultácia Vašej životnej situácie, kde Vám poradíme ako najlepšie optimalizovať Vaše dane.
Daňové priznanie podáme elektronicky, stačí keď nás splnomocníte a o všetko sa postaráme za Vás.
Po úspešnej autorizácii, Vám budeme schopný odoslať daňové priznanie online priamo na finančnú správu. Okrem iného vieme podať aj ostatné dokumenty ako odklad daňového priznania, alebo žiadosť o výpis stavu účtu pre účely banky, alebo iné orgány. Okrem toho monitorujeme schránku správ a keď obdržíte dokument z finančnej správy, tak Vám ho prepošleme. Túto službu ocenia hlavne živnostníci a tí čo nie sú počítačoví experti.
Služba je určená pre všetky fyzické osoby, ktoré potrebujú poslať daňové priznanie. Ide hlavne o zamestnancov, ktorí mali v priebehu roka viac príjmov a zamestnávateľ im nedokáže vypracovať daňové priznanie. Ďalej sa jedná o živnostníkov, ktorí využívajú daňovú evidenciu a lebo paušálne výdavky. Potom opatrovateľky a osobných asistentov, ktorí sa starajú o staršie osoby. Obľúbenou kategóriou sú klienti pracujúci v zahraničí.
Živnostníci zohľadňujú v daňovom priznaní, len skutočné príjmy. To je reálne dosiahnuté. Ak aj vystavil faktúru a nebola zaplatená, tak sa táto faktúra nepovažuje za príjem. Naopak ak v roku 2020 živnostník obdržal príjem za faktúru vystavenú v roku 2019, je to považované za príjem. Tak isto sa zohľadňujú aj zaplatené zdravotné a sociálne poistenie. Iba skutočné zaplatené príspevky v danom období.
Základom je dosiahnutie príjmu nad 2,255.72€ a to aj zo zdrojov v zahraničí pre všetky slovenské osoby, alebo osoby sa tu zdržujúce. Druhou diskutovanou podmienkou je daňová rezidencia. Tá sa určuje podľa životných záujmov. Životnými záujmami sú najčastejšie rodina, priatelia alebo sociálne väzby a trvalé bydlisko. Výborným príkladom je, keď pracujem v zahraničí, no stále sa vrátim domov, lebo tu mám, ženu, deti a v zahraničí som iba kvôli práci. Druhým prípadom je, že pracujem v zahraničí, no mám tam aj, ženu, deti chodia do školy v zahraničí a na Slovensku chodím iba pozrieť rodinu na návštevu. V druhom prípade nie ste rezidentom Slovenska a nie ste povinný podať daňové priznanie. No veľa ľudí to robí pre informatívne účely ako budúce dokladovanie odrobených rokov cez daňové priznanie.
Áno, máte pokiaľ ste rezidentom, alebo daňovníkom Slovenska. Pozri predchádzajúci príklad vyššie. Dokonca môžete poberať daňový bonus v zahraničí aj na Slovensku.