Tax refund from Germany

Tax return Germany

You worked in Germany and want to get back the taxes you paid.
Online processing and filing of a tax return from Germany.
You can apply for social benefits for your children directly in Germany.
In case of confusion, do not hesitate to contact us by phone, email or via the contact form.
Fill out the tax return form, and if you are interested, we will send the tax return to the German Tax Office (Finanzamt Deutschland) for you.

Tax return form for tax refund from Germany

Processing and Filing of the tax return Germany

Employment in Germany

You had income from employment in Germany and you need to file a tax return. Easy to claim family allowances for children and other deductible items such as travel, housing or home office expenses.
The German Finanzamt invited you to submit a tax return.
Preparing and submitting a tax return from Germany online.
If you are interested, we can send the tax return in Germany for you.
In case of confusion, you can contact us by phone, we will be happy to advise you.
Experience with more than 1000 prepared tax returns.
Possibility to request family allowances for children from Germany.

Refund of taxes from Germany

Who is the tax refund intended for?

This mainly concerns employees who worked in Germany and did not complete the entire year and are entitled to a tax refund.
If you have worked for two or more employers at the same time, you are most likely entitled to a tax refund from Germany.
In some cases, the German tax office will ask you to submit a tax return, in which case you can contact us.
You don’t have to worry about the German tax return, we will take care of all the necessary steps for you.
If you receive income from Germany, you should receive an annual income statement from your employer, which is called a Lohnsteuerbescheinigung.
The German tax office will refund your tax approximately 2-5 months after filing the tax return in Germany.

Ide hlavne o zamestnancov, ktorí pracovali v Nemecku a neodrobili celý rok a vzniká im nárok na vrátenie dane. Ak ste pracovali u dvoch a viacerých zamestnávateľov súčasne, tak s veľkou pravdepodobnosťou máte nárok na vrátenie dane z Nemecka. V niektorých prípadoch Vás nemecký daňový úrad vyzve k podaniu daňového priznania, v takomto prípade sa môžete obrátiť na nás. S nemeckým daňovým priznaním sa nemusíte trápiť, všetky potrebné úkony vybavíme za Vás. Pri príjme z Nemecka by ste mali dostať od zamestnávateľa ročný výkaz o Vašich príjmoch, ktorý sa volá Lohnsteuerbescheinigung. Nemecký daňový úrad Vám vráti daň približne od 2-5 mesiacov od podania daňového priznania v Nemecku.

Tax refund from the Czech Republic, Austria, Germany

Choose the country for the tax refund

Czech Republic Tax refund
Pracovali ste v Českej republike a chcete vrátiť dane, ktoré ste zaplatili. Online spracovanie a e-podanie daňového priznania z Českej republiky. Môžete si požiadať o sociálne dávky na Vaše deti priamo v Českej republike. V prípade nejasností, nás neváhajte osloviť telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Online formulár vyplňte, a my za Vás v prípade záujmu daňové priznanie elektronicky odošleme na Český daňový úrad.
Austria Tax refund
Mali ste príjem zo zamestnania v Rakúsku a potrebujete podať daňové priznanie Prekročili ste príjem 11 000 a ste povinný podať daňové priznanie v Rakúsku Rakúsky Finanzamt Vás vyzval na podanie daňového priznania Vypracovanie a podanie daňového priznania z Rakúska online Daňové priznanie v Rakúsku vieme odoslať za Vás a všetko vybavíte online V prípade nejasností nás môžete kontaktovať telefonicky, radi Vám poradíme Skúsenosti s viac ako 1000 vypracovaných daňových priznaní a to všetko online Možnosť o požiadanie rodinných prídavkov na deti z Rakúska
Germany Tax refund
Pracujete v Nemecku a potrebujete vybaviť daňový bonus, sociálne dávky. Spracovanie a podanie daňového priznania pre vrátenie dani z Nemecka v plnej výške.

Frequently asked questions

I worked as an employee in Germany and would like to request a tax refund.

If you had income from Germany and want to return part of the taxes you paid, you can do so via the tax return you submitted. All you have to do is fill out our simple form.

I don’t dare to fill out the form.

Do you want to file a tax return in Germany, but don’t know how to fill in the form? In this case, you can contact us by phone +421 902 067 075 and we will be happy to explain the details of the documents you will send by email.

What documents do I need to file an income tax return in Germany?

A certificate of taxable income called Lohnsteuerbescheinigung is required to successfully file a tax return from Germany.

Processing and submission of the tax return

I prepare all tax returns personally, as a certified tax advisor registered in the chamber of tax advisors, where I use the financial management program to check the correctness of the return. By processing more than 1000 tax returns, I have enough experience to catch discrepancies that may occur when filling out the form or sending the necessary information to prepare the tax return.

In addition, I offer advice on your living situation regarding taxes and tax returns.

Our blog

Current news

Published article in Hospodárske noviny

Online tax return – a pious myth in Slovakia