Pre fyzické osoby, zamestnancov, brigádnikov, živnostníkov, opatrovateľky, pre tých čo prenajímajú nehnuteľnosti a samozrejme pre všetkých čo si nevedia poradiť s daňovým priznaním.

Spracovanie a podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb 2023 (za rok 2022) Slovenská republika Typ A a Typ B. 

Rýchle, jednoduché a pohodlné spracovanie daňového priznania z pohodlia domova.
Daňové priznanie si vytlačíte a odošlete na daňový úrad osobne, poštou, alebo ho podáme elektronicky za Vás na finančný úrad.

Daňové priznania k dani z príjmov sú vypracované certifikovaným daňovým poradcom, na rozdiel od online aplikácii, ktoré Vám nedokážu poradiť, alebo skontrolovať správnosť vyplnených údajov a zabezpečiť korektné vypracovanie a podanie daňového priznania.

Processing and submission of a tax return for persons

Tax return Slovakia

For natural persons, employees, part-timers, self-employed, nannies, for those who rent real estate and of course for all those who do not know how to deal with tax returns.

Processing and submission of the personal income tax return 2023 (for the year 2022) Slovak Republic, form type A or type B. 

Fast, simple and convenient tax return processing from the comfort of your home. Process your tax return in the Slovak Republic for 2022 in an online form.
Fill in the form for a tax return for persons type A or type B, and if you are interested, we will send the tax return electronically for you to the Tax Office.

Income tax return form FO Type A or Type B

Processing and Submission of a tax return in the Slovak Republic

Employment and other income

You are an employee, self-employed person, lawyer, intermediary and you need to file a tax return.
Easy application of tax bonus and other deductible items
You rented an apartment, you sold a property.
Are you a caregiver or do you have income from personal assistance?
Income from capital assets and virtual currency.
The possibility of electronic filing of the tax return.

If you have decided to process and file your tax return with us, you just need to choose the online form FO type A or type B, which you will fill in and we will send it electronically to the Financial Office for you.
Electronic submission of deferment and other documents. All tax returns are checked through the forms issued by the financial administration, so we guarantee the correctness of filling out and submitting the tax return.

Frequently asked questions

What do I need to prepare a tax return online?

To prepare a tax return, just fill out our online form, where you answer the questions step by step and fill in your income data. Of course, you have the option to upload income data.

I’m not an expert in tax returns and I’m worried about filling out the form correctly.

In this case, you can contact us by phone at +421 902 067 075

where the exact procedure and entry of all necessary documents will be explained to you. An advantage is also the consultation of your life situation, where we will advise you on how to best optimize your taxes.

I am self-employed and need to file a tax return in Slovakia

We can send the tax return in the Slovak Republic for you and you can handle everything online.

Tax refund from the Czech Republic, Austria, Germany

Choose the country for the tax refund

Czech Republic Tax refund
Pracovali ste v Českej republike a chcete vrátiť dane, ktoré ste zaplatili. Online spracovanie a e-podanie daňového priznania z Českej republiky. Môžete si požiadať o sociálne dávky na Vaše deti priamo v Českej republike. V prípade nejasností, nás neváhajte osloviť telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Online formulár vyplňte, a my za Vás v prípade záujmu daňové priznanie elektronicky odošleme na Český daňový úrad.
Austria Tax refund
Mali ste príjem zo zamestnania v Rakúsku a potrebujete podať daňové priznanie Prekročili ste príjem 11 000 a ste povinný podať daňové priznanie v Rakúsku Rakúsky Finanzamt Vás vyzval na podanie daňového priznania Vypracovanie a podanie daňového priznania z Rakúska online Daňové priznanie v Rakúsku vieme odoslať za Vás a všetko vybavíte online V prípade nejasností nás môžete kontaktovať telefonicky, radi Vám poradíme Skúsenosti s viac ako 1000 vypracovaných daňových priznaní a to všetko online Možnosť o požiadanie rodinných prídavkov na deti z Rakúska
Germany Tax refund
Pracujete v Nemecku a potrebujete vybaviť daňový bonus, sociálne dávky. Spracovanie a podanie daňového priznania pre vrátenie dani z Nemecka v plnej výške.

Processing and submission of the tax return

I prepare all tax returns personally, as a certified tax advisor registered in the chamber of tax advisors, where I use the financial management program to check the correctness of the return. When processing more than 1000 tax returns, I have enough experience to catch discrepancies that may occur when filling out the form or sending the necessary information to prepare the tax return.

In addition, I offer advice on your living situation regarding taxes and tax returns.

Our blog

Current news

Published article in Hospodárske noviny

Online tax return – a pious myth in Slovakia